Dobry wzmacniacz (DIY)

Teorie wzmacniaczy elektroakustycznych, oceny jakości i dyskusja o wzmacniaczach...
Regulamin działu
Piszemy poprawnie po polsku! Nie umieszczamy reklam, linków i nie prowadzimy działań marketingowych reprezentujących obce firmy, których interes mógłby być sprzeczny z interesem właściciela FIRMY i portalu EXTREO.pl. Możemy wstawiać linki do stron związanych z tematem... Zachowujemy kulturę i dobre obyczaje, dyskutując swobodnie ale z poszanowaniem godności innych.

Dobry wzmacniacz (DIY)

Postprzez expert » Pn wrz 23, 2013 6:03 pm

Słowo "DIY" niejednemu kojarzyć się będzie z amatorszczyzną itd. Niestety jest trochę inaczej. Amatorzy zbudowali setki tysięcy super wzmacniaczy niejednokrotnie o wiele lepszych od konstrukcji renomowanych firm. Jest wiele powodów aby zakładać, że to prawda. Chociażby dopracowana niemal do perfekcji sprawa zasilania, solidność obudów, bardzo dokładna selekcja elementów itp. Widziałem wiele razy DIY o tak niebywałej konstrukcji, że ze zdumienia wytrzeszczałem gały. Gdy jednak posłuchałem jak niektóre z nich grają, to przestałem mieć wątpliwości. Sam zajmuję się tematem od wielu lat i trochę orientuję się w tym. Jeden z amatorów zbudował układ dual-mono o mocy 2x300W/8omach, który grał już od 2Hz(-3dB) aż do ponad 100kHz(-3dB). Dynamika wynosiła ponad 135dB a S/N lepszy niż 110dB. Najlepsze jest to, że poziomy zniekształceń tego wzmacniacza trudno było wiarygodnie zmierzyć gdyż błąd względny przyrządu to 0.001% a wszystkie THD/N były znacznie poniżej tego progu. Dopiero przy mocy 285 lub 295 watach (nie pamiętam już dokładnie ale coś koło tego) na sinusoidach pokazywały się delikatne spłaszczenia ale to na dużym powiększeniu czyli znacznie poniżej 1% (oscyloskop TECTRONICS'a z lat 80 uznawany za wzorcowy dla audio). Grało to tak, że dosłownie zapierało dech. Od subtelnej delikatności do huku rozrywającego się pocisku armatniego coś niesamowitego. Nie jestem wykwintnym znawcą muzyki ale trochę też osłuchałem się w różnych jej gatunkach. Byłem na wielu koncertach i też to i owo słyszałem, więc coś niecoś tam wiem. Piszę o tym dlatego, że sam też coś tam dłubię i zachęcam wszystkich mających czas i jakieś warunki do prób. Trzeba oczywiście znać przynajmniej podstawy elektrotechniki i trochę teorii o wzmacniaczach. Warto spróbować bo efekt może być piorunujący. Pozdrowienia dla wszystkich amatorów-elektroników.
expert

Re: Dobry wzmacniacz (DIY)

Postprzez Akustyk » Pn wrz 23, 2013 6:17 pm

Miły Kolego! Masz niewątpliwie sporo racji ale to forum (choć stworzone do swobodnej wymiany poglądów) nie służy propagowaniu / wspieraniu ruchu DIY! To nie kącik dla amatorów domowej roboty wzmacniaczy, kolumn i innych fajnych urządzeń wymyślanych długimi jesiennymi wieczorami ze względu na nie tyle potrzebę posiadania rzeczy niezwykłych, co raczej z powodów o wiele bardziej przyziemnych - braku gotówki na zakup sprzętu marzeń... Czy uważasz, że większość firm oferuje kiepskiej jakości sprzęt? Mam na myśli firmy o renomie audiofilskiej. Czy sądzisz, że najlepszym wyjściem (zamiast zakupu choćby używanego wzmacniacza Denon) jest zbudowanie własnego w oparciu o "zerżnięty z netu" schemat, na który pracowali ciężko wysokiej klasy specjaliści w nadziei, że dzięki ich pracy będzie produkt w miarę dobry, ludzie zachowają pracę i klient będzie (powiedzmy) zadowolony? Jeśli tak uważasz, zmień (proszę) miejsce dawania upustu swym odczuciom w kwestii jakości sprzętu audio... Czy odwiedziłeś choćby połowę stron naszych serwisów gdzie bez trudu odnalazłbyś zaproszenie na odsłuchy? Mógłbyś bez trudu zapoznać się z urządzeniami, które konstrukcyjnie na pewno nie są gorsze niż opisywany przez Ciebie przypadek... Proszę! Daruj sobie tego typu wywody!
Akustyk
Akustyk

Postprzez expert » Pn wrz 23, 2013 6:24 pm

Widzę konserwę....... Szkoda gadać. Rzeczywiście trafiłem pod zły adres :!:
expert

Postprzez marcin64 » N kwi 10, 2016 6:11 pm

Niby dlaczego?
"Otom ja sam jak drzewo zważone od kiści,
sto we mnie rządz, sto uczuć,
sto uwiędłych liści"- Kordian